WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

SELAMLAŞMAK ÜZERİNE

Ebû Hüreyra (ra) Resul-i Ekrem’in (sav) şöyle buyurduğunu söyledi: “Allahu Teala Âdem’i, en güzel insan biçiminde yarattı. Boyunun uzunluğu altmış zirâ’idi. Sonra ona: “Şu oturmakta olan meleklerin yanına git ve kendilerine selâm ver. Onların sana nasıl karşılık verdiklerine de dikkat et, çünkü onların vereceği cevap hem senin hem de soyunun selâmlaşma şekli olacaktır.” buyurdu. Hz. Âdem meleklere: “es-selâmü aleyküm (selamet, esenlik üzerine olsun)” diyerek selam verdi. Melekler de: “es-selâmü aleyke ve rahmetullah (esenlik ve Allah’ın rahmeti senin de üzerinde olsun)” diye cevap verdi. ”

İlk selâmlaşma Hz. Âdem ve melekler arasında olup, günümüze kadar Allah’ın bize hediyesi niteliğinde ulaşmıştır. Selâmlaşmak, Müslümanlar arasındaki muhabbeti artırmakla birlikte, selam veren de alan da, Allah’ın hoşnutluğunu kazanacak, mükâfatını alacak ve müslümanların birbiri üzerindeki hakkı yerine getirmiş olacaktır. Peygamber efendimiz (sav) Müslümanın, müslüman üzerindeki hakkın altı olduğunu buyurmuştur bunlar: “Karşılaştığın zaman selam vermek, davet edenin davetine icabet etmek, nasihat isteyene nasihat vermek, aksırıp “Elhamdülillah” diyene “Yerhamükallah” demek, hastalananı ziyaret etmek ve ölenin cenazesine gitmek.”

Cennete girmenin yolu iman etmektir, iman etmenin yolu birbirini sevmektir, birbirini sevmenin yolu bolca selâm vermektir/ selamı yaygınlaştırmaktır. Bu yüzdendir, selamı bolca aramızda yayalım ki; aramızda bir muhabbet, hoşnutluk, Allah’ın rızası hasıl olsun.

|Elif Tekin

Reklam

âfitâb-i hak-nümâ tarafından yayımlandı

"Siz, toplumun sizi nereye yönlendirdiğinden önce Allah'ın sizi nereye davet ettiğine bakın."

Birisi “SELAMLAŞMAK ÜZERİNE” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: