WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

İMAM GAZZÂLÎ’NİN HAYATI

🌙

İmam Gazzalî hicrî 450 (m. 1058) yılında Tus’ta (bugünkü Meşhed) dünyaya geldi. Hüccetü’l İslam lakabı ile anılan İslam düşünürü bir çok ekolde ilim sahibi olup; kelam ve fıkıh âlimi aynı zamanda sûfi olarak da bilinir. Babası tasavvuf alanında bilgi sahibi bir insandır, vefatına yakın iki oğlunu İmam Gazzalî ve Ahmet Gazzalî’yi iyi bir eğitim almaları adına sûfi dostuna emanet etmiştir. Bu yıllarda Gazzalî’nin zühd ve tasavvufa olan meyli şekillenmeye başlamıştır. Daha sonra tahsilatını ilerletmek için Cürcan’a gitmiş, Ebu Nasr İsmail’den eğitim almıştır.

İmam Gazzalî, 473 (1080) yılında Tuslu bir grup gençle birlikte Nişabur’a giderek burada Nizamiye Medresesi’ne girdi ve en önemli tanınmış âlimlerden sayılan İmamü’l Haremeyn Cüveynî’nin öğrencisi oldu. O aralar İmamü’l Haremeyn Cüveynî’nin 400 yakın öğrencisi bulunuyordu ancak üç öğrencisinin üzerine daha çok düşüyordu. Bunlardan biri olan İmam Gazzalî’ye “çağlayan ırmak” benzetmesini kullanırdı hatta Cüveynî’nin talebesi olduğu sıralarda el-Menhul adlı fıkıh usulü kitabını gören hocası eserini çok beğenmiş “beni sağken mezara gömdün, ölmemi bekleyemez miydin ?” diyerek latife yapmıştır.

İmamü’l Haremeyn Cüveynî Hicrî 478’de vefat edince büyük Selçuklu veziri Nizamülmülk’ün karargahına gitti. Daha 34 yaşındayken, Bağdat Nizamiye Medresesi baş müderresliğine tayin edilidi. Kelâm, felsefe, Batınîlik ve tasavvuf üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda hangisinin hakikate ulaştırdığını kendisi için önemli bir sual oldu. Bu sebepten ötürü görevini Ahmed Gazzalî’ye devredip 488 yılında nefsini terbiye etmek, kalbini güzelleştirmek, riyazet ve mücahede ile meşgul olmak için Şam’da bulunan Emevviye Camii’ne gitti. Şam’dan sonra Kudüs’e gidip biraz da orada inzivaya çekildi.

499 (1106) yılında sultanın ve dostların ısrarıyla Nizamiye Medresesindeki görevine başladı lakin inzivaya, sukunete alışmıştı. Görevini son kez bırakıp Tus’a geri döndü ve evinin yanına fukuha için medrese, sûfiler için de bir zaviye yaptı. Ömrü hayatı boyunca bir çok ilmi ekolü içinde barındırdı ancak hadis ilminde diğer ilimlere göre zayıftı. Hayatının son yıllarında daha çok hadis ilmi ile meşgul oldu. 505 (18 Aralık 1111) yılında henüz 55 yaşındayken vefat etti.

Allah’u Teala O’ndan razı olsun. 🌼

Reklam

âfitâb-i hak-nümâ tarafından yayımlandı

"Siz, toplumun sizi nereye yönlendirdiğinden önce Allah'ın sizi nereye davet ettiğine bakın."

Birisi “İMAM GAZZÂLÎ’NİN HAYATI” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: